2011. szeptember 22.

Egy varázslatos növény (szó szerint): az orbáncfű



Még csak pár napja iszom, de csak megerősíteni tudom az ókoriak hiedelmét az orbáncfű mágikus erejéről. Valóban képes elűzni a rossz szellemeket, a depresszió sötét felhőjét eloszlatni. A tudatot kitisztítja és tágítja. Nyugalmat és békét ad, visszavezet a belső forráshoz. Az álmodást erősen élénkíti, az álmokat tisztává teszi. A fizikai állapotot is jelentősen javítja, a krónikus fáradtság eltűnik, az energiaszint nő. Csodálatos növény.

Az ókori görögök az orbáncfű mágikus erejében hittek. Az istenalakok fölé orbáncfűcsokrokat akasztottak, hogy elűzzék a gonosz szellemeket.



(kép forrása itt)


Népies neve:
csengőfű, csengőlinka, kozmadinor, lyukaslevelűfű, Szent Antal virága, Szent János füve, Jézus füve

Az orbáncfűfélék (Guttiferae) családjába tartozó évelő növény, amely erdőszélek, füves, cserjés helyek gyakori növénye.

Hogyan gyűjtsük?
A növény felső virágos hajtását június-július folyamán gyűjtik. Ha a virágot ujjaink között szétmorzsoljuk, sötétpirosas levet ereszt.
A növény illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat (hiperozidot), naftodiantronokat (hipericint) tartalmaz.

Mire jó?
Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással van az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlott.
A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfű olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külső vérzések esetén használták.

Hogyan használjuk?
Tea: Két teáskanál szárított orbáncfüvet leforrázunk, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le! Rendszeres fogyasztása fokozza az epetermelést, és szabályozza a keringést. Depresszió esetén csak 3-4 hét után érezteti hatását.

Forrázat: A növény forrázatát bőrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazzák.

Olaj: Három marék friss orbáncfű virágot szétdörzsölünk mozsárban, majd összekeverjük 500 ml szójaolajjal, és légmentesen üvegbe zárjuk. Napos helyre tegyük, és naponta többször rázogassuk fel! Ha vöröses színűre változik az olaj, szűrjük le, a virágokat jól nyomkodjuk ki! Az orbáncfű olaját külső reumás panaszokra, derékzsábára, bőrbajokra, nehezen gyógyuló sérülésekre, zúzódásokra, rándulásokra, véraláfutások esetén alkalmazzuk!

Kenőcs: Görcsök és idegfájdalom esetén kenjük be a kívánt területet.

Jó tudni!
A növény fényérzékenységet okozhat. Teájának gyakori fogyasztása esetén néhányan érzékenyebben reagálnak a napfényre, és hajlamosabbá válnak a leégésre. A világos bőrűeknél allergiás kiütéseket okozhat! Fogyasztásakor ezért kerüljük a hosszan tartó napozást!

(Forrás: házipatika.com)


Sebgyógyításra több mint 2000 éve használják hámosító, antiszeptikus és összehúzó hatásai miatt Olajos kivonatát önmagában vagy kenőcs formájában nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekélyek és égési sebek kezelésére alkalmazzák. Hámosító hatása miatt kozmetikumok gyakori alkotóeleme. A hipericinnek és egyéb antibiotikus vegyületeknek köszönhetően alkalmas a sebfertőzések megakadályozására.
Vizes kivonatát máj- és epehólyag bántalmak, valamint gyomorfekély kezelésére használják, mivel teája nyálkahártyavédő, gyulladáscsökkentő, sejtregenerálódást segítő és antibakteriális hatású. Olajos kivonata elsősorban fekélyeknél alkalmazható bevonó, görcsoldó és enyhe hámosító hatásának köszönhetően. Alkoholos kivonatának májműködést serkentő hatását is igazolták. Étvágycsökkentő hatása révén súlycsökkentő és egészséges testsúly megőrző készítményekben is alkalmazzák. 

Nincsenek megjegyzések: